Mutfak Dekorasyonunun Önemi Hakkında Genel Bilgi

İlk çağdan bugüne kadar mutfaklar sadece yemek yeme alanları değil birlikte vakit geçirilen ortak alanların başında gelmektedir. Mutfak dekorasyonunu oluştururken mutfakların yemek hazırlanan mekanların ötesinde aile bireylerin ya da misafirlerin bir arada vakit geçirdikleri yerler olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfak dekorasyonunda işlevsellik ve fonksiyonelliğe dikkat edildiği kadar mutfağın tarzına ve ev dekorasyonu ile olan uyumuna da dikkat edilmelidir. Mutfak dekorasyonunda eviye modelleri seçiminden, tezgah, aydınlatma, aksesuar, mobilya seçimine adar birçok farklı detay bulunmaktadır.

Mutfakta istenilen lezzetli yemeklerin rahat ve kolay bir şekilde yapılmasının sağlanabilmesi için mutfak dekorasyonunda eviye modellerinden, tezgah ölçülerine hatta aydınlatmaya kadar önemsiz gibi gözüken bir çok detay hayat kurtarıcı bir işlevsellik ve kolaylık sağlamaktadır.

Mutfak Dekorasyonunda İşlevsel ve Doğru Tasarım için Yapılması Gerekenler Hakkında Genel Bilgi

Ev dekorasyonunun en önemli yeri olan mutfaklar için işlevseli fonksiyonel ve bütünsel tasarımlar için pek çok farklı detay düşünülerek hareket edilmelidir.

1. Fonksiyonel ve İşlevsel

Mutfak dekorasyonlarının fonksiyonel ve işlevsel olmasının sağlanması için Mutfak Çalışma Üçgeni prensibine uygun olacak şekilde dizayn edilmelidir. Bu şekilde hazırlanan mutfaklar mutfağı işlevsel olmasını sağladığı için kişilerin de hayatını kolaylaştıracaktır. Mutfak çalışma üçgeni mutfakta yapılan ya da yapılması planlanan işin daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde yerine getirilmesine destek olmaktadır.

Kullanışlı ve rahat bir mutfak çalışma üçgeni için mutfakta yer alan üç ana parçanın birbiriyle uyum içerisinde olması önem arz etmektedir. Mutfak üçgen çalışma alamı için yemek hazırlama kısmında ocak, yiyeceklerin hazırlanması kısmında buzdolabı, yıkama alanında ise eviye modelleri seçiminde bir bütünlük olması gerekmektedir. Bir yemeğin iyi ve hızlı bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olan bu üç alanın mutfak tasarımında üçgen şekli oluşturacak şekilde konumlandırılmasının sağlanması mutfağın fonksiyonel ve işlevsel olmasında yardımcı olmaktadır.

Mutfak üçgen çalışma stiline uygun olacak şekilde hazırlanan mutfaklar U ve L tipli olan mutfaklardır.

Mutfak dekorasyonunun hayatı kolaylaştırması için mutfak üçgen prensibi dışında farklı detaylar göz önünde bulundurularak da mutfak dekorasyonu fonksiyonel ve işlevsel olabilmektedir. Bunun en güzel örneği ise mutfakta yemek hazırlamak için en çok vakit geçiren kişinin kullanmayı tercih ettiği ele göre eviye ve buzdolabı konumlandırmasının sağlaması da efektif olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kullanıcıların boylarına göre kullanılması tercih edilen tezgahların seçimi olacaktır.

2. Mutfak Tasarımında Eviye Seçimi

Mutfak tasarımının yapılmasında eviye seçimi önem arz etmektedir. Eviye model seçimi yaparken tercih edilen eviyelerde damlalık, kesme tahtası, yıkama alanı, alttan montajı olacak şekilde çöp toplama alanı mutfak kullanıcıların hızlı ve konforlu bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olacaktır. Seçilen eviye modelinin işlevselliğine ve aksesuarlarına göre de eviye fiyatları artacak ya da yükselecektir.

Eviye modeli seçimi yaparken işlevsel ve fonksiyonel olmasının sağlanması açısından dikkat edilmesi gereken mutfak malzemelerinde en geniş kapların tercih edilen eviye modelinde rahat bir şekilde yıkanıp yıkanamadığının göz önünde bulundurulmasıdır. Günümüzde her evin ihtiyacına ve dekorasyonuna uygun olacak şekilde eviye modelleri bulunmakta olup; seçilen modele göre de eviye fiyatları farklılık göstermektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR